ІСТОРИЧНИЙ ОГЛЯД

 
 
Статистика Буковини до 1940 року.
Історія статистики Буковини обумовлена особливостями історичної долі нашого краю.

У 1774 році більша частина Буковини була приєднана до Австрії, а з 1867 року – до Австрійської імперії (Австро-Угорщини). До речі, у 1775 році в Чернівцях проживало 338 сімей, а загалом на Буковині, яка охоплювала територію сучасного Сучавського повіту Румунії і десь третину Чернівецької області, - близько 75 тисяч осіб.

На українських землях в Австрійській імперії статистичну роботу спрямовувала Центральна статистична комісія у Відні, у численних виданнях якої («Die osterreichische Statistsk» та інші) містилося чимало статистичних матеріалів про Галичину й Буковину.

Центральна статистична комісія була створена в 1863 році за задумом Карла Черніга, барона фон Чернгаузена, австрійського етнографа, історика, державного діяча, директора адміністративної статистики у Відні, який був головою Центральної статистичної комісії всієї імперії до1865 року.

Першими демографічними джерелами щодо українських земель в Австро-Угорщині були географічно-статистичні описи, неповні статистичні обліки, матеріали, зібрані для військових цілей, тощо.
       
У 1887 році до Чернівців приїздить, щоб обійняти посаду екстраординарного професора в місцевому університеті, Ернст Мішлер - статистик, економіст, соціолог, науковець, який перетворив теоретичну статистику на практичну галузь. Окрім педагогічної діяльності в Чернівцях Ернс Мішлер зайнявся і організацією державних установ. Зокрема, заснував Державне управління статистикою Герцогства Буковини і став його директором.

Організація держстатистики стала «призначенням його життя» зазначали сучасники науковця.
На території Австро-Угорщини один раз на 10 років проводились переписи населення (1870, 1880, 1890, 1900, 1910 роки). У 1900 році населення герцогства Буковина склало 730195 осіб, у 1910 році - 800198 осіб. Серед них русинів було 38,88%, румунів - 34,38%, німців і євреїв - 21,24%, поляків - 4,55%, мадярів - 1,31%.

У матеріалах, які публікувалися, подавалась інформація про поділ населення за вірою і мовою для кожного села. Матеріали перепису 1910 року містили дані за адміністративними і судовими повітами. Статистичні дані, крім Центральної статистичної комісії у Відні, публікували і крайові статистичні установи, зокрема для Буковини – у Чернівцях.

   
12 листопада 1918 року румунські війська окупували Північну Буковину разом із Чернівцями. Тут 28 листопада 1918 року було сфабриковане рішення так званого Генерального конгресу Буковини, що складався винятково з румунів, про об'єднання Буковини з Румунією. Таким чином Буковина ввійшла до складу Королівства Румунія.

7 квітня 1920 року, відповідно до закону «Про створення окружних управлінь статистики в містах Клужі, Кишиневі та Чернівці», на Буковині було створене окружне статистичне управління (Serviciul regional de statistica din Bucovina). Підпорядковувалось воно Генеральній дирекції статистики в м.Бухаресті.

Складалося окружне статистичне управління Буковини з трьох відділів:
* Радівецького (включало Радівецький, Сіретський, Сторожинецький повіти);
* Сучавського (включало Гурагуморський, Кимполунгський, Сучавський повіти);
* Чернівецького (включало Вашківецький, Вижницький, Заставнівський, Кіцманський, Чернівецький повіти).

До функцій відділів входило: збір, систематизація, опрацювання та публікація статистичних відомостей про економіку, сільське господарство, культуру, народонаселення краю.
       
Працівники відділів складали статистичні відомості та бюлетені про демографічні дані та рух населення, наявність бібліотек, підприємств, про засіяні землі.

Здійснювалось листування з міністерством землеробства, Генеральною дирекцією статистики в місті Бухарест, шкільною радою Буковини, статистичним відділом префектури міста Сучава, примаріями та префектурами повітів.

Готувались діаграми стану освіти, громадських робіт, сільського і лісового господарства та демографії.

Складались списки населення за національним складом, переліки земельних власників та підприємств Буковини. Велись журнали контролю складання статистичних бюлетенів про внутрішню міграцію населення на території діяльності статистичного управління.

За підсумками перепису населення в 1930 році були підготовлені етнографічні карти Румунії, готувались матеріали про національну належність населення, але подвійно, за мовою і за етнічним походженням.

Щорічно готувались звіти про адміністративно-господарську діяльність.
       
Статистика Буковини в 1940-1990 роках.    
З червня 1940 року, після воз’єднання Північної Буковини та Хотинщини з Українською Радянською Соціалістичною Республікою, розпочались соціально-економічні перетворення і 7 серпня 1940 року була створена Чернівецька область.
       

А вже 19 серпня створено
Чернівецьке обласне управління народногосподарського обліку,
яке було розміщене в будинку №1 на вулиці Богдана Воде (зараз вулиця В. Грушевського).

Першим начальником управління був призначений Тімофєєв І.П.
   
Згідно зі списком на 25 січня 1941 року в управлінні працювало 38 осіб у різних управліннях і секторах, а саме: управлінні справами, секторах промисловості, торгівлі, праці, капітального будівництва, сільського господарства та врожайності, населення і культури, бухгалтерії та бюро перепису худоби. Слід зазначити, що 55% працюючих – це чоловіки, 45% – жінки. Очолював управління Корнєєв І.А.

У березні 1941 року Центральне управління народногосподарського обліку Держплану СРСР було реорганізоване в Центральне статистичне управління Держплану СРСР і відповідно Чернівецьке обласне управління народногосподарського обліку з 1 квітня 1941 року перейменоване в Чернівецьке обласне статистичне управління Держплану СРСР, яке під час Другої світової війни з 1941 року тимчасово припинило своє існування.
       
Після визволення в березні 1944 року Чернівецької області від фашистсько-німецької окупації та відповідно до наказу Держплану СРСР №1 від 3 жовтня 1944 року статистичне управління відновило свою діяльність. Назва, структура і підпорядкованість залишились, як і були до війни – Чернівецьке обласне статистичне управління Держплану СРСР. У цей період були створені 14 сільських територіальних інспектур держстатистики, 3 міські інспектури – Чернівецька, Хотинська, Сторожинецька і 3 внутрішньоміські інспектури в м. Чернівцях. Кількість працюючих становила 59 осіб. Керівником був призначений Андрєєв О.І.

Робота проходила в тяжких післявоєнних умовах. Управління займалось збиранням, обробкою статистичних звітів, перевірками стану обліку в організаціях, відслідковувало хід інвентаризації майна й матеріальних цінностей, які збереглися після окупації.
       
У жовтні 1944 року створені структури Уповноважених Держплану Ради Міністрів СРСР у всіх республіках Радянського Союзу. Відповідно до цього Чернівецьке обласне управління статистики отримало назву: Управління статистики Уповноваженого Держплану СРСР по Чернівецькій області та було розміщене на вул. Міцкевича в будинку №4. Начальником управління у 1944–1949 роках був Гриненко П.І.

У цей час опрацьовувалась звітність із матеріально-технічного постачання, було створено систему показників статистики капітального будівництва, налагоджено розрахунки продуктивності праці в сільському господарстві, введено первинну документацію для сільських рад. Запроваджено звітність промислових підприємств про розподіл інженерно-технічних працівників і службовців за рівнем заробітної плати.
З 1949 року по 1952 рік Чернівецьке обласне управління статистики очолює Капітанов М.Л.  
       

10 серпня 1948 року відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР Управління статистики Уповноваженого Держплану СРСР по Чернівецькій області вже підпорядковувалось Раді Міністрів СРСР і було перейменоване в Статистичне управління Чернівецької області.

У 1950 році Статистичне управління Чернівецької області розміщувалось на вулиці Руській, 1 і налічувало 113 осіб на обласному рівні та 13 осіб – на районному: у Кіцманській інспектурі – 4 інспектори, у Путильській – 3 і в Заставнівський – 6 інспекторів.


З середини 1952 року Статистичне управління Чернівецької області розміщувалось на вул. Кобилянської, в будинку № 2. Начальник управління – Марченко І.К.
У процесі діяльності змінювалась структура управління, розширювались напрямки діяльності органів державної статистики. Поточна статистика збагачується новими формами і показниками.
       
Так, у 1952 році почалось обстеження бюджетів сімей, яке проводилося до 1999 року. Одиницями спостереження виступали особи, які спільно проживали й були пов’язані родинними стосунками та спільним бюджетом. Метою обстеження було дослідження структури доходів, витрат та споживання сімей. Сім’ї, які приймали участь в обстеженні, вели щоденні записи своїх витрат і доходів. Сім’ї відбиралися з використанням територіального й галузевого принципів відбору, а саме за місцем роботи одного з членів сім’ї і могли перебувати у вибірці десятки років.

Крім інформації безпосередньо щодо сімей та їх членів, статистика бюджетів збирала дані про особисті підсобні гоподарства населення, наявність у сім'ях предметів культурно-побутового і господарського призначення, надходження і використання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг.
       
У 1953 році з’явилась форма звітності ф.№24, яку було запроваджено для щорічного звіту колгоспів з тваринництва. Розпочато розрахунок обсягів виробництва продуктів тваринництва, молока, вовни, яєць. Уперше стала визначатися валова продукція сільського господарства.

У 1954 році після Всесоюзної наради статистиків проводились переписи плодово-ягідних насаджень за всіма категоріями господарств та сімей робітників, службовців і колгоспників, які мали такі насадження, породної худоби, виноградних насаджень, колгоспного тваринництва. Проводились статистичні дослідження щодо забезпечення кормами, електрифікації колгоспів, використання мінеральних та органічних добрив та їх впливу на рівень врожайності сільськогосподарських культур.

Статистичні спостереження проводились зі статистики сільського господарства, промисловості, капітального будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства, праці та заробітної плати, торгівлі, культури, населення та охорони здоров’я, фінансів.
       
Значну кількість одноразових обліків проводять у галузі статистики праці та заробітної плати. Серед них: облік складу робітників та службовців за статтю, віком, стажем праці, професією, тарифними розрядами в промисловості, будівництві, радгоспах, підсобних сільськогосподарських підприємствах, МТС, підприємствах транспорту та зв'язку, а також обліки спеціалістів із вищою та середньою спеціальною освітою, розподілу всіх робітників і службовців за встановленою тривалістю робочого дня.

У 1955 році в статистиці фінансів почала оброблятися квартальна звітність.

У статистиці капітального будівництва проводилися одноразові обліки житлових будинків у міській та сільській місцевостях, об'єктів незавершеного будівництва, шкіл, дитячих садків, лікарень та виробничих потужностей.
       

15 січня 1959 року на Буковині проведено перепис населення. Він дав багаті матеріали, що використовувались у подальшому для розвитку економіки і культури області. Статистичне управління в цей період очолює Степанов Т.К.
       
З метою вдосконалення статистичних обрахунків з 1 квітня 1959 року, відповідно до листа ЦСУ СРСР №07-05-649 від 26 лютого 1959 року, при статистичному управлінні була організована машинолічильна станція як бюджетна організація.

У 1959-1960 роках значно розширився перелік обстежень у статистиці транспорту і зв'язку, було визначено дані про наявність та технічний стан автомобілів, господарства, кількість гаражів, автомайстерень і персоналу; одержано підсумки використання вантажних автомобілів, роботи залізничного транспорту загального користування, обсяги пасажирських перевезень залізницями, а також дані про наявність телефонних та радіостанцій загального користування.
       

Після перепису населення 1959 року проведено одноразовий облік і перепис житлового фонду станом на 1 січня 1960 року, яким було охоплено весь усуспільнений житловий фонд як у містах і селищах міського типу, так і в сільській місцевості. Перепис житлового фонду в містах і селищах міського типу, що перебував в особистій власності громадян, здійснювався за спеціальною програмою.

Протягом 60-х років кінцевим підсумком статистичних досліджень стають місячні короткі бюлетені, квартальні бюлетені, доповідні аналітичні записки керівним органам. Започатковано видання статистичних збірників.
       
Від початку 60-х років до 1989 року включно систематично один-два рази на рік проводились добові спостереження за використанням виробничого устаткування на машинобудівних підприємствах, а саме проводився хронометраж роботи устаткування протягом доби в змінах, облік цілодобових, цілозмінних та внутрішньозмінних простоїв в основному виробництві за причинами.

Велика увага приділялась обліку виробничих потужностей і їх використанню. Підприємства почали складати баланси потужностей для виробництва основних видів продукції, контролювалось виконання встановлених завдань приросту виробничих потужностей за рахунок технічного переоснащення і проведення організаційно-технічних заходів.

Згідно з новим «Положенням про організацію державної статистики в Українській РСР», затвердженим 2 березня 1960 року, ЦСУ, статистичні управління областей і м. Києва, інспектури державної статистики в районах і містах складали єдину систему органів державної статистики.

Станом на 1 грудня 1961 року проведено перепис шкільних будов і матеріальної бази початкових, семирічних, восьмирічних, середніх трудових політехнічних шкіл із виробничим навчанням, середніх шкіл без виробничого навчання, шкіл із подовженим днем, санаторно-лісових шкіл, шкіл для розумово відсталих, сліпих, глухонімих дітей, вечірніх (змінних) шкіл робітничої та сільської молоді, денних та заочних шкіл дорослих.
       
З 1962 року Статистичне управління Чернівецької області очолює Волхова Г.І.

З цього року впроваджується звітність про житловий фонд і будівництво житлових будинків житлово-будівельними кооперативами.

З 15 лютого 1963 року на виконання листа Центрального статистичного управління №1628 від 10 січня 1963 року в області були ліквідовані існуючі територіальні підрозділи і створені 6 нових територіальних інспектур держстатистики по сільському господарству: Вижницька, Глибоцька, Кельменецька, Кіцманська, Новоселицька та Сторожинецька.

До складу Вижницької, Кіцманської і Новоселицької інспектур держстатистики були включені групи зі статистики промисловості, які складались з 3 осіб, а з квітня 1963 року організовано 3 інспектури держстатистики по промисловості, а саме: Берегометську, Садгірську та Хотинську.

Зі змінами територіального ділення області змінювався відповідно і перелік інспектур державної статистики.
       
У 1963 році проводиться Всесоюзний перепис установ охорони здоров’я.

З 1965 року, з початком здійснення економічної реформи, переведенням промислових підприємств на нові умови планування і економічного стимулювання, зазнає значних змін поточна звітність підприємств, в яку вводиться показник реалізації продукції за планом і фактично, який стає основним показником для оцінки діяльності промислового підприємства. Із загальних підсумків роботи промисловості виділяються дані про роботу підприємств, переведених на нові умови.

З 1 січня 1966 року всі промислові підприємства почали складати баланси виробничих потужностей.

На 1 червня 1966 року в складі Статистичного управління Чернівецької області було 13 підвідомчих інспектур:
* міська інспектура в м.Чернівці;
* внутрішньоміські інспектури: Першотравнева, Ленінська, Садгірська;
* районні інспектури: Вижницька, Глибоцька, Заставнівська, Кельменецька, Кіцманська, Новоселицька, Путильська, Сокирянська, Сторожинецька, Хотинська.

У 1966 році обробка і випуск статистичної інформації були механізовані в усіх районах області шляхом створення машинолічильних станцій. А в березні 1970 року – створені районні інформаційно-обчислювальні станції.
       

У 1966-1970 роках вперше проведено облік автомобільних шляхів із твердим покриттям, що перебували на балансі підприємств та господарств різних галузей економіки. За цей період також проводилися вибіркові обстеження діяльності підприємств роздрібної торгівлі та громадського харчування, переведених на новий порядок планування та економічного стимулювання; наявності і діяльності підприємств громадського харчування в загальноосвітніх школах (станом на 1 січня 1966 року); ательє, пунктів прокату предметів культурно-побутового призначення та хатнього вжитку (на 1 січня 1966 року); виробництва, рентабельності і середніх роздрібних цін окремих товарів; витрат обігу і торгових знижок на окремі товари; надходження до торгової мережі товарів у розфасованому вигляді (за IV квартал 1969 року) та інші.

У 1969 році проведено одноразовий облік усіх постійно діючих та сезонних санаторіїв, будинків відпочинку та інших установ відпочинку.

       
З 15 по 23 січня 1970 року проводився перепис населення методом опитування.

Також у 1970 році проводився перепис плодово-ягідних насаджень у колгоспах, радгоспах, підсобних господарствах, державних і кооперативних господарствах, господарствах колгоспників, робітників, службовців та інших груп населення у сільській та міській місцевості, які мали плодово-ягідні насадження. На 1 січня виконано обліки тракторів та зернозбиральних комбайнів та проведено переписи худоби, обліковано порідну худобу.

Протягом 70-80-х років оціночні показники роботи промислових підприємств змінювались, проте до 1987 року включно основним показником для оцінки діяльності промисловості залишався обсяг реалізації продукції, а з 1987 року таким стає показник виконання договірних зобов'язань із поставок продукції.
       
Станом на 1 січня 1972 року проведено роботу з переоцінки і визначення зносу основних фондів підприємств.
       

У 1972 році Статистичне управління Чернівецької області розміщується на вул. Лермонтова будинок № 7 (теперішня вул. Кохановського).

На вул. Леніна 249-а (теперішня вул.Головна) розпочинається будівництво приміщення машинолічильної станції, яке завершується в 1978 році.

У 1973 році керівником статистичного управління призначають Довгорука М.І.
       
Методологія статистики у цей період спрямовувалась на суттєве поліпшення вивчення концепції суспільного виробництва, його збалансованості та пропорційності, стану життєвого рівня населення, виявлення резервів і можливостей подальшого підвищення ефективності виробництва.

У лютому 1974 року згідно з наказом ЦСУ СРСР від 31 січня 1974 року за №63 машинолічильну станцію обласного управління статистики перетворено в Обчислювальний центр статистичного управління Чернівецької області.

У 1971-1991 роках зі статистики сільського господарства проводиться значна кількість одноразових обліків та вибіркових обстежень. Це одноразові обліки худоби в особистих підсобних господарствах населення міської та сільської місцевості; порід худоби та птиці станом на 1 січня 1980 року в колгоспах, радгоспах, тваринницьких комплексах, інших державних господарствах. Щорічно проводилися переписи худоби станом на 1 січня. Проводиться багато інших одноразових обліків та обстежень.

У 1980 році проведено вибіркове обстеження соціальної активності молоді.
       

З 1980 по 1987 роки Статистичне управління Чернівецької області очолює Шершень В.С.

Чисельність працюючих досягає свого максимального значення і складає 912 осіб (65% з яких працює на районному рівні). В цей період статистика отримує більш жіноче обличчя, оскільки більше 80% від працюючих складають жінки.

Станом на 1 вересня 1982 року було проведено обстеження стану побутового обслуговування населення обласного центру.

Відповідно до наказу ЦСУ СРСР № 671 від 17 жовтня 1984 року Обчислювальний центр статуправління реорганізовано в “Чернівціоблмашінформ”, а вже згідно з наказом Центрального статистичного управління УРСР №32 від 18 вересня 1987 року на базі Статистичного управління Чернівецької області та “Чернівціоблмашінформу” створене Чернівецьке обласне управління статистики. Воно підпорядковувалось Центральному статистичному управлінню (ЦСУ УРСР) при Раді Міністрів УРСР і Центральному статистичному управлінню (ЦСУ СРСР) при Раді Міністрів СРСР.

У 1988 році в Чернівецькому обласному управлінні статистики кількість працюючих становила 757 осіб, з них 129 осіб працювало в управлінні статистики, 258 осіб – в Обчислювальному центрі, 370 – на районному рівні.
       
Статистика Буковини в роки незалежної України    

У 1991 році в СРСР відбулися великі політичні зміни.

24 серпня 1991 року створилась сучасна держава Україна на основі УРСР у результаті розпаду Радянського Союзу.

У державних статистичних органах також відбулися зміни. З’являються нові статистичні спостереження.

Так, з 1991 року розпочато розрахунки щомісячних індексів споживчих цін (індексів інфляції ), які в умовах переходу до ринкової економіки стали важливим індикатором її стану та рівня життя населення.

У тому ж році розпочато щомісячну реєстрацію цін виробників промислової продукції на товари-представники для розрахунків індексів.

З 1992 року – щоквартально, а з 1995 року щомісячно обчислюються індекси на будівельно-монтажні роботи шляхом обстеження цін на будівельні матеріали, вироби і конструкції, включаючи вартість придбання, транспортні та заготівельно-складські витрати та інші.
       

Відповідно до Указу Президента України з 1 січня 1992 року створено Міністерство статистики України, якому підпорядковувались усі обласні управління статистики.

Після прийняття в березні 1992 року законів "Про приватизацію майна державних підприємств" та "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" запроваджено форму № 1-приватизація «Звіт про хід приватизаційного процесу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 травня 1993 року № 326 затверджено «Державну програму переходу України на міжнародну систему обліку і статистики».

Новим явищем і новим напрямком діяльності стало впровадження в липні 1993 року в дію Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць, який з січня 1996 року перетворено в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України (ЄДРПОУ) в якому зазначені всі відомості про підприємство.

Відбулася зміна обліку житлового фонду. У 1994 році затверджено уніфіковану форму №1-житлофонд "Звіт про житловий фонд", що включав дані про загальну і житлову площу в житлових і нежитлових приміщеннях; число квартир; обладнання житлового фонду; аварійний фонд; число житлових будівель. У зв'язку з цим всі інші форми звітності щодо житлофонду було скасовано. Поряд з цим введено нові: "Звіт про квартирний облік та забезпечення житлом сімей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; "Звіт про хід приватизації державного житлового фонду"; "Звіт про надання населенню субсидій на відшкодування оплати житлово-комунальних послуг"; "Звіт про підготовку житлово-комунального господарства до роботи в зимових умовах".

7 травня 1996 року наказом Держкомстату України N 129 затверджено форму “Анкета кон'юнктурних опитувань підприємців”, яка у 2004 році замінені типовими анкетами обстеження ділової активності підприємств. А саме: ф.№ 2К-П – “Анкета для промислового підприємства”; ф.№ 2К-С – “Анкета для сільськогосподарського підприємства”; ф.№ 2К-Б – “Анкета для будівельної організації”; ф.№ 2К-Т – “Анкета для торговельної організації”; ф.№ 2К-ТР – “Анкета для транспортної організації”.

29 липня 1997 року відповідно до Указу Президента України №734/97 Міністерство статистики України перетворено в Державний комітет статистики України, Головою якого призначено Осауленка О.Г.

Згідно з Програмою реформування державної статистики на період до 2002 року, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 1998 року N 971, передбачалося створення єдиної статистики підприємств з впровадженням нових методів спостереження та формуванням реєстру статистичних одиниць на базі ЄДРПОУ. У 1998 році було запроваджено статистичну звітність за формою №1-підприємництво "Звіт про діяльність підприємства, організації за 1997 рік", яка дозволила вперше отримати наскрізну інформацію про кількість, види та результати діяльності госпрозрахункових підприємств усіх галузей економіки.

З 1 січня 1998 року введено в дію нові класифікатори, а саме: Класифікатор основних фондів (КОФ) на заміну "Общесоюзного классификатора "Основные фонды" та Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), який припинив чинність класифікатора "Общесоюзный классификатор "Система обозначений объектов административно-территориального деления Союза ССР и союзных республик, а также населенных пунктов".

З 1 січня 1999 року Держкомстатом було запроваджене "Обстеження умов життя домогосподарств" відповідно до програми реформування державної статистики на період до 2002 року. Впровадження обстеження відбулось за підтримки світового банку та міжнародних організацій. Його програма була повністю оновлена порівняно з діючим раніше обстеженням сімейних бюджетів: від принципів формування вибіркової сукупності домогосподарств до методів обробки даних.

З метою вдосконалення діяльності органів державної статистики на районному рівні та відповідно до наказу Чернівецького обласного управління статистики № 47-к від 19 травня 2000 року було здійснено централізацію кадрового діловодства та бухгалтерського обліку на обласному рівні.
       

На підставі дозволу Держкомстату України від 20 грудня 2000 року №18/01-3-881 та відповідно до наказу Чернівецького обласного управління статистики №123-к від 29 грудня 2000 року проведена реорганізація органів державної статистики області шляхом передачі виконуваних міським відділом статистики функцій на обласний рівень та переводу працівників до структурних підрозділів управління. Кількість працівників становить 303 особи, з яких більше 60% на обласному рівні.

Керівництво Чернівецьким обласним управлінням статистики здійснює Камінська В.М.

Указом Президента України від 2 грудня 2002 року №1120/2002 «Про День працівників статистики» на підтримку ініціативи Державного комітету статистики України та враховуючи значний внесок працівників галузі у розвиток економіки держави в Україні встановлено професійне свято – День працівників статистики, яке відзначається щорічно 5 грудня.
       
На виконання Указу Президента України від 19 січня 2004 року №60 “Про Державний комітет статистики України” та наказу Державного комітету статистики України від 6 лютого 2004 року №84 “Про Головне управління статистики у Чернівецькій області”, та згідно з наказом Головного управління статистики №2-к від 15 квітня 2004 року проведена реорганізація Чернівецького обласного управління статистики в Головне управління статистики у Чернівецькій області, яке очолює Ротар А.В.

1 липня 2004 року в статистичну практику впроваджено Класифікацію форм власності (ДК 001:2004) та Класифікацію організаційно-правових форм господарювання (ДК 002:2004), які розроблені з урахуванням Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України та затверджених наказом Держспоживстандарту від 28.05.2004 N 97 на заміну ДК 001-94 та ДК 002-94.

В травні 2006 року Головне управління статистики переїхало з приміщення на вулиці Кохановського, 7 у власне приміщення на вулиці Головній 249-а, де раніше розміщувався обчислювальний центр.

Кількість працюючих в Головному управлінні статистики станом на 1 серпня 2010 року становить 236 осіб, 145 – на обласному рівні та 91 – на районному рівні.

Наказом Державної служби статистики №375 від 1 вересня 2010 року впроваджено нову форму державного статистичного спостереження № 1-ІКТ “Використання інформаційно-комунікаційних технологій та електронної торгівлі на підприємствах” зі статистики інформаційно-комунікаційних технологій, обробка якої розпочалась за підсумками 2010 року.

Ще 2010 році з нагоди святкування 70-ти річчя створення органів статистики у Чернівецькій області, з метою збереження історичної, документально-архівної спадщини, унікальних професійних надбань працівників в Головному управлінні статистики було створено Музей статистики області. Музей налічував майже двісті пам’яток.

Згодом Музей було перетворено в Музей-бібліотеку. Гості Музею могли не тільки побачити наше минуле, але і доторкнутися до сьогодення у вигляді сучасних і корисних видань. Музей багато років був цікавим для відвідувачів, в першу чергу студентів. Для них організовувались тематичні екскурсії.

На виконання вимог Угоди про асоціацію України з ЄС (ратифікована Законом України від 16 вересня 2014 року №1678) та статті 9 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» Держстат України здійснив оптимізацію чисельності та організаційної структури органів державної статистики, у результаті чого з 7 грудня 2015 року Головне управління статистики у Чернівецькій області побудоване за новою організаційною структурою за процесно-орієнтовним підходом до вироблення статистичної інформації та організації статистичної діяльності.
       

Унаслідок цієї реорганізації було закрито відокремлені підрозділи в Герцаївському, Заставнівському, Путильському та Хотинському районах. Після проведеної реорганізації чисельність працівників станом на 1 січня 2016 року становила 170 осіб, з них на районному рівні – 37 осіб.

З 2016 року Головне управління статистики у Чернівецькій області очолює Сарчинська Т.Г.
       
У 2019 році відбувається чергова реорганізація органів державної статистики і відповідно до наказу Держстату від 23 грудня 2019 року № 431 "Про припинення відокремлених підрозділів Головного управління статистики у Чернівецькій області" ліквідовано відокремлені підрозділи Головного управління статистики у Чернівецькій області в районах, а саме:

1) Відділ статистики у Вижницькому районі;
2) Відділ статистики у Глибоцькому районі;
3) Відділ статистики у Кельменецькому районі;
4) Відділ статистики у Кіцманському районі;
5) Відділ статистики у Новоселицькому районі;
6) Відділ статистики у Сокирянському районі;
7) Відділ статистики у Сторожинецькому районі.

Штатна чисельність Головного управління статистики у Чернівецькій області станом на 1 січня 2020 року становила 127 осіб, з них 90,6% – жінки.
       
Далі буде ...      
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
 

 


© Головне управління статистики у Чернівецькій області, 2023
Дата останньої модифікації: 04/12/2023